Hertfordshire/Middlesex Rugby Merit Tables, site logo.

Merit Table 1 - KO Competition

 

 

 








Ampthill Collecting Trophy 2018
 

  Merit Table 1  - Knock Out Competition - Season 2018-19
               
    Preliminary Competition  
    19th January 2019 5th January 2019        
    Losers Play-Off First Round Winners      
      H. Hempstead        
    Bye v H. Hempstead   Winners progress to the Main Competition  
      Bye (See below)      
  Vacant v          
      Datchworth         
  Winner of Play-off Bye v  H w/o Datchworth    Winners progress to the Main Competition  
  held to fill any    B Stortford 3rd (See below)      
  vacancy in the            
  Plate Competition            
    Main Competition  
               
    27th April 2019 13th April 2019 19th January 2019 13th April 2019 27th April 2019  
  Plate Winner Plate Final Plate  Semi-Final First Round 2nd Rd/Semi-Final Final  K.O. Winner
               
        H. Hempstead 2nd      
      Datchworth  v 62 - 10  H. Hempstead 2nd    
        Datchworth       
    Bedford Ath 2nd v  10 - 71   v  12 - 0 H. Hempstead 2nd  
        Fullerians 2nd      
      Bedford Ath 2nd v  24 - 0  Fullerians 2nd    
        Bedford Ath 2nd      
  Bedford Ath 2nd  v   58 - 13       v   10 - 38 Ampthill Jets
        Ampthill Jets      
      Harpenden 2nd v  81 - 0  Ampthill Jets    
        Harpenden 2nd      
    Harpenden 2nd v   41 - 24   H w/o Ampthill Jets  
        Welwyn 2nd      
      Welwyn 2nd v 15 - 20 Hertford 3rd    
        Hertford 3rd      
               
               
               
  Please note the information on the website that applies to the KO Competitions in Section 10 of the Merit Table Rules .
     Attention should be paid to the variations of venues and the use of replacements    
    Any team failing to play a match will be removed from the Competition    
               

 

 

 

 

 

 

 

 

      Merit Table 1      
             
Plate Final Plate Semi Prelim Play-Off Preliminary 1st 2nd/Semi Final
21st April 14th April 10th March 3rd March 24th March 14th April 21st April
at Cheshunt RFC           at Harrow RFC
      Stevenage Tn 2nd      
    b1 v a1    
      Old Albanians 3rd      
  c2 v   v a2  
      Enfield Ignatians 2nd      
    d1 v c1    
      Tring 3rd      
c3 v       v a3
      St Albans 2nd      
    f1 v e1    
      Fullerians 2nd      
  g2 v   v e2  
      Harpenden 2nd      
    h1 v g1    
      Ruislip 3rd      
v           v
    Prelim Final        
    24th March   Cheshunt 2nd    
             
  j2 Winners of   v i2  
    b1/d1        
    v   Hampstead 2nd    
    f1/h1        
i3 v       v h3
    Overall         
    winners fill    Letchworth 2nd    
    any vacancy         
  l2 in Plate    v k1  
             
        O. Haberdashers 2nd    
             

 


Powered by Create

shadow left   shadow left